عجیب ترین رکوردهای دو میدانی که دیگر شکسته نخواهند شد!

ورزشکاران بسیاری برای رسیدن به رکوردهای دو میدانی تلاش می کنند و برخی از آن ها پس از سال ها تلاش و تمرین های بسیار سخت، توانسته اند به آن ها دست پیدا کنند. این رکوردهای ورزشی انواع مختلفی دارند که در این مطلب قصد داریم در این مورد توضیحاتی را برای آشنایی بیشتر، بیان کرده و رکوردداران آن را نام ببریم.

رکوردهای دو میدانی جهان

رکوردهای دو میدانی جهان

دو و میدانی یکی از اصلی‌ ترین و محبوب‌ ترین ورزش‌ های جهان است و تاریخچه‌ ای پر از رکوردهای برجسته دارد. همواره ورزشکاران از سراسر دنیا در تلاش هستند تا به برترین‌ های این ورزش تبدیل شوند. در این متن به بررسی برخی از رکوردهای دو و میدانی جهان می‌ پردازیم:

دو ۱۰۰ متری مردان

یوسین بولت از جامائیکا، با زمان ۹.۵۸ ثانیه در مسابقات قهرمانی جهان توانست رکورد دو ۱۰۰ متر مردان را به دست آورد. در این رقابت ها که در سال ۲۰۰۹ در برلین، برگزار شده است، افراد بسیاری شرکت کردند اما نتوانستند به رکورد یوسین بولت نزدیک شوند و تا به امروز نیز کسی موفق به شکستن رکورد او نشده است.

دو ۱۰۰ متری زنان

فلورنس گریفیت جوینر از آمریکا با زمان ۱۰.۴۹ ثانیه توانست رکورد دو ۱۰۰ متر زنان را در این رقابت ها به دست آورد. این رقابت ها در سال ۱۹۸۸ برگزار شد و نام فلورنس در رکوردهای دو میدانی جهان ثبت شد. سرعت این ورزشکار به قدری زیاد است که تا کنون هیچ ورزشکار زنی نتوانسته به او برسد و سال هاست که رکورد او محفوظ باقی مانده است.

پرتاب دیسک مردان

یورگن شولت از آلمان با پرتابی به فاصله ۷۴.۰۸ متر توانست رکورد پرتاب دیسک مردان را در کتاب رکورد ها به نام خود ثبت کند. این مسابقات در سال ۱۹۸۶ برگزار شد و افراد بسیاری در این مسابقات حضور پیدا کردند و توانستند رکوردهای دو میدانی مختلفی را به دست آورند. اما تا کنون هیچ کس نتوانسته است از رکورد او عبور کند.

پرتاب دیسک زنان

گابریل رینشتاین از بلغارستان با پرتابی به فاصله ۷۶.۸۰ متر موفق شذد که رکورد پرتاب دیسک زنان را به نام خود ثبت کند. این مسابقات در سال ۱۹۸۸ برگزار شد و تا کنون هیچ ورزشکار زنی به رکورد او نرسیده و نتوانسته اند رکورد او را بشکنند و همچنان نام او در رکوردهای دو میدانی جاوانه شده است.

پرتاب نیزه زنان

ناتالیا لیسوفسکایا از روسیه با پرتابی به فاصله ۲۲.۶۳ متر توانست رکورد پرتاب نیزه زنان را به دست آورد. مسابقات در سال ۱۹۸۷ انجام شد و افراد بسیاری در این رقابت ها شرکت کردند اما ناتالیا تنها کسی بود که توانست نیزه را به این فاصله پرتاب کند، حتی سایر ورزشکاران نتوانستند به نصف رکورد او برسند.

پرتاب نیزه مردان

یان زلسنی از چک با پرتابی به فاصله ۹۸.۴۸ متر موفق به کسبرکورد پرتاب نیزه در بخش مردان شد. او در سال ۱۹۹۶ در این مسابقات ثبت نام کرد و پس از شروع رقابت ها توانست بر تمام ورزشکارن برتری پیدا کند. پس از او دیگر کسی نتوانست به این رکورد دست پیدا کند و سال های زیادی است که نام او در رکوردهای دو میدانی وجود دارد.

پرش ارتفاع مردان

خاویر سوتومایور از کوبا با پرشی به ارتفاع ۲.۴۵ متر رکورد پرش ارتفاع را از آن خود کرد. در سال ۱۹۹۳ مسابقات جهانی این رشته برگزار شد و خاویر توانست پس از گذشتن از مراحل مختلف به عنوان برترین ورزشکار در این زمینه مشخص شود و نام خود را در کوردهای دو میدانی برای همیشه ثبت کند.

پرش ارتفاع زنان

استفانیا کلوستیرو هالفینووا از بلغارستان با پرشی به ارتفاع ۲.۰۹ متر در سال ۱۹۸۷ این رکورد را به ثبت رسانده است. ورزش دو و میدانی به دلیل تنوع رشته‌ ها و رقابت‌ های جذاب، همیشه مورد توجه ورزشکاران و مخاطبان ورزشی جهان قرار داشته است. رکوردهای این ورزش نمایانگر تلاش، اراده، تکنیک و استعداد ورزشکارانی هستند که به افتخارات بزرگی در این زمینه دست یافته‌ اند. رکوردهای دو میدانی الگویی برای نسل‌ های جوان ورزشکار و همچنین برای مربیان و تماشاگران است.

رکوردهای دو میدانی آسیا

رکوردهای دو میدانی آسیا

دو و میدانی در قاره آسیا نیز مانند سایر نقاط جهان تاریخچه‌ ای پر از رکوردها و داستان‌ هایی از تلاش ورزشکاران دارد. ورزشکاران آسیایی، با وجود تفاوت‌ های فرهنگی و زیرساخت‌ های ورزشی، موفقیت‌ های بزرگی در این عرصه به دست آورده‌ اند. در این متن، به برخی از رکوردهای برجسته دو و میدانی آسیا می‌ پردازیم:

  1. دو ۱۰۰ متری مردان: فیکوهاری کیرانا از اندونزی با زمان ۱۰.۰۵ ثانیه در سال ۲۰۱۷ رکورد آسیا را در این رشته به ثبت رسانده است.
  2. دو ۱۰۰ متری زنان: وو جینگیو از چین با زمان ۱۰.۷۹ ثانیه در سال ۱۹۹۷ این رکورد را کسب کرده است.
  3. پرتاب دیسک مردان: اون چولوون از مغولستان با پرتابی به فاصله ۶۶.۹۵ متر در سال ۱۹۹۳ رکورد آسیا را ثبت کرده است.
  4. پرتاب دیسک زنان: لی یانفنگ از چین با پرتابی به فاصله ۷۱.۶۸ متر در سال ۱۹۸۸ این رکورد را به ثبت رسانده است.
  5. پرتاب نیزه مردان: چنگ ژنگ‌ ژونگ از چین با پرتابی به فاصله ۸۹.۱۵ متر در سال ۱۹۹۰ رکورد آسیا را به ثبت رسانده است.
  6. پرش ارتفاع مردان: موتاز اسن برشم از قطر با پرشی به ارتفاع ۲.۴۳ متر در سال ۲۰۱۹ رکورد آسیا را به دست آورده است.
  7. پرش ارتفاع زنان: هی ئینگچو از چین با پرشی به ارتفاع ۲.۰۱ متر در سال ۱۹۸۴ رکورد آسیا را به ثبت رسانده است.

ورزش دو و میدانی در آسیا، به ویژه در چند دهه اخیر، رشد قابل توجهی داشته است. کشورهایی چون چین، قطر، ژاپن و کره جنوبی با سرمایه‌ گذاری در زیرساخت‌ ها، تجهیزات و آموزش ورزشکاران خود، موفقیت‌ های بزرگی در این ورزش کسب کرده‌ اند. رکوردهای دو میدانی در آسیا نشان‌ دهنده تلاش و پشتکار ورزشکاران این قاره در رقابت با بهترین‌ های جهان هستند و نمایانگر توانمندی‌ های بالقوه این قاره در عرصه ورزشی است.

رکوردهای عجیب دو میدانی

رکوردهای عجیب دو میدانی

ورزش دو و میدانی با تاریخچه‌ ای طولانی و با شکوه، میزبان رکوردهایی است که گاهی فوق‌ العاده، تعجب‌ برانگیز و حتی عجیب به نظر می‌ رسند. این رکوردها اغلب نتیجه خلاقیت، شجاعت یا حتی شرط‌ بندی‌ های دوستانه بین ورزشکاران است. در اینجا به معرفی برخی از این رکوردهای عجیب دو و میدانی خواهیم پرداخت:

در سال ۲۰۱۲، یک ورزشکار انگلیسی به نام ایان فورد با لباس کامل و تجهیزات آتش‌ نشانی ۱۰۰ متر را در ۲۴.۸۶ ثانیه طی کرد. اسکات کاروترس، یک ورزشکار امریکایی، در سال ۲۰۱۰ با وسیله‌ ای که به پای او وصل بود، یک متر و ۵۲ سانتی متر را پرید و پرش ارتفاع با وسیله پایی را به نام خود ثبت کرد.

ارین بل از بلژیک، در سال ۲۰۰۸ موفق شد ۱۰۰ متر را با کفش‌ های چوبی در ۱۶.۲۷ ثانیه بدود و یکی از عجیبترین رکوردهای دو میدانی را به نام خود ثبت کرد. مایک راسل هم از انگلستان، در سال ۲۰۱۰ موفق شد ۱۰۰ متر را در ۱۱.۴۴ ثانیه با یک قیچی به وزن ۱ کیلوگرم که در دستش بود، بدود.

در یک مسابقه خیریه، ورزشکاران موفق شدند ۱۰۰ متر با مانع را طی کنند، اما با یک شرط که باید یک لیوان پر از آب را در دست داشته باشند و هیچ قطره‌ ای از آن را نریزند، این یکی از مهیج ترین رکورد هایی است، که در رکوردهای دو میدانی ثبت شد.

زمانی ورزشکاری به نام آشتون ایتون، که چندین رکورد جهانی دو و میدانی را به نام خود ثبت کرده است، تصمیم گرفت با بند پا ۱۰۰ متر را بدود و موفق شد آن را در زمان ۱۳.۸۱ ثانیه طی کند، در یکی از مسابقات فرعی، ورزشکاران به پرتاب یک پایه میکروفون می‌ پرداختند و بعضی از آن‌ ها توانستند آن را به فواصل بیش از ۱۰ متر بیندازند این دو رکورد نیز از رکوردهای دو میدانی بسیار عجیب است.

رکوردهای دو میدانی ایران

رکوردهای دو میدانی ایران

ورزش دو و میدانی در ایران، به ویژه در چند دهه اخیر، رشد قابل توجهی داشته و ورزشکاران این کشور در مسابقات منطقه‌ ای، قاره‌ ای و جهانی برخی موفقیت‌ های خیره‌ کننده‌ ای را کسب کرده‌اند. به گزارش‌ های رسمی، برخی از رکوردهای ملی ایران در زمینه دو و میدانی به شرح زیر است:

حسن تافتیان با زمان ۱۰.۰۲ ثانیه در سال ۲۰۱۹ توانست رکورد دو ۱۰۰ متری مردان را به نام خود ثبت کند، فریبا اشرفی هم با زمان ۱۱.۴۴ ثانیه در سال ۲۰۰۷ رکورد دو ۱۰۰ متری زنان را به دست آورد.

محمد صمیمی با پرتابی به فاصله ۶۵.۷۱ متر در سال ۲۰۱۲ رکورد پرتاب دیسک مردان را از آن خود کرد و در مقابل خدیجه اذگری با پرتابی به فاصله ۵۸.۳۳ متر در سال ۲۰۰۸ رکورد پرتاب دیسک زنان را به دست آورد و نام خود را در میان رکوردهای دو میدانی به ثبت رساند.

پیمان قاسم‌ خانی با پرتابی به فاصله ۸۰.۲۰ متر در سال ۲۰۰۸ رکورد پرتاب نیزه مردان و کیوان قاضی زاده با پرشی به ارتفاع ۲.۳۰ متر در سال ۲۰۱۷ رکورد پرش ارتفاع مردان را به دست آوردند. سپیده تفرشی نیز با پرشی به ارتفاع ۱.۸۸ متر در سال ۲۰۰۴ توانست رکورد پرش ارتفاع زنان را کسب کند.

ورزش دو و میدانی ایران در سال‌ های اخیر با پشتیبانی بیشتر فدراسیون و توجه ویژه به توسعه زیرساخت‌ ها، موفقیت‌ های بیشتری را کسب کرده است. ورزشکاران ایرانی، با تلاش و انگیزه‌ بالا، موفق شده‌ اند نام کشور را در میان رکوردهای دو میدانی جهان برجسته کنند.

تمرینات موثر برای رکورد زنی در دومیدانی

تمرینات موثر برای رکورد زنی در دومیدانی

برای زدن رکوردهای دو میدانی، ورزشکاران نیاز به تمرینات متمرکز، منظم و سخت دارند. این تمرینات می‌ توانند هم در زمینه‌ قدرت جسمانی و هم در مهارت‌ های تخصصی و تکنیکی باشند. در ادامه، به معرفی برخی از این تمرینات خواهیم پرداخت:

تمرینات افزایش سرعت شامل دو‌های کوتاه با سرعت بالا، مانند ۳۰ یا ۶۰ متری با استراحت کامل بین هر دو و دو با مقاومت، مانند دو با کمک بار یا در مقابل باد می باشد. برای تمرینات پله باید بر روی پله‌ های بلند دوید که به منظور افزایش قدرت پاها و تقویت عضلات انجام می شود.

برای تمرینات قدرت، حرکات وزنه‌ برداری مانند پرش با وزنه، اسکوات و مراحل مختلف ددلیفت انجام می شوند و تمرینات پایداری و تعادل نیز با استفاده از توپ تمرینی، بوسو بالانس و تمرینات پایه‌ ای بر روی یک پا انجام می شوند.

تمرینات انعطاف‌ پذیری مانند کشش عضلات برای جلوگیری از آسیب‌ ها و افزایش حرکت‌ پذیری مفاصل است. تمرینات تکنیکی شامل تمرینات مخصوص بهبود تکنیک‌ های پرش، پرتاب و دو مانند تمرینات رانش، تمرینات پرش با یک پا و تمرینات پرتاب با وزنه‌ های سبک‌ تر هستند.

تمرینات حجمی و استقامتی هم دو‌هایی با زمان متوسط و طولانی‌ مدت برای افزایش استقامت و توانبخشی سیستم قلبی تنفسی است. تمرینات روانی شامل تمرینات تصویرسازی، تمرکز و روان‌ درمانی ورزشی برای غلبه بر استرس مسابقه و افزایش اعتماد به نفس می باشد.

برای رسیدن به رکوردهای دو میدانی، تنها تمرینات فیزیکی کافی نیست. فهم درست از تکنیک‌ ها، تغذیه مناسب، استراحت کافی و مراقبت از بدن نیز از جمله عواملی هستند که می‌ توانند تاثیر بزرگی در عملکرد یک ورزشکار داشته باشند. با توجه به همه این عوامل، ورزشکار می‌ تواند به سمت رسیدن به رکوردهای جدید حرکت کند.

به این مقاله امتیاز دهید :

منبع: localadmins.com

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *